Hakkımızda


Gurbetin Oyları yurt dışında yaşayan gönüllülerden oluşan partiler üstü sivil bir girişimdir. Amacımız yurt dışındaki seçimlerin açık, şeffaf, güvenilir şekilde yapılmasına yardımcı olmak ve oylarımıza sahip çıkmaktır.

2014 Cumhurbaşkanı Seçim’inden bugüne kadar 9 seçimde, 20 ülkede aktif rol aldık ve her seçimde 1000+ müşahidi sandığa yönlendirdik. Seçim öncesi yurt dışı sandık güvenliği eğitimi, yurt dışı özelinde seçim sürecini ve mevzuatı anlatan duyurular, yurt dışı temsilciliklerinde sandık müşahitliği, yurt dışı oylarının Ankara’da açılıp sayılmasına destek ve yurt dışı oylarının tutanak analizi ile sürece dahil olduk.

2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimlerinde kurum ve oluşumlara sandık güvenliği eğitimi vererek seçimlerin mevzuata uygun ve adil işlemesine katkı sağlamayı hedeflemekteyiz

İLKELERİMİZ

Şeffaflık
Yola çıkışımızın temel sebebi, şeffaflık! Seçim sonuçlarının kimsenin aklında soru işareti kalmayacak netlikte olmasını son derece önemsiyoruz. Ayrıca, oy kullanma, oy sayımı, sandık tutanaklarının tasnifi, tutanakların bilgisayar sistemine girilmesi, itirazların değerlendirilmesi aşamalarında şeffaflığın sağlanması için çalışıyoruz.

Tarafsızlık
Seçim öncesi, sırası ve sonrasında seçimin tüm taraflarına aynı mesafede duracağımıza, elde ettiğimiz tüm verileri ve yaptığımız analizleri herkesle paylaşacağımıza söz veriyoruz!

Yerellik
Her seçim bölgesinin kendine özgü şartları doğrultusunda kendi platformunu isimlendirme, tanıtma ve değerlendirme süreçlerini kendilerine bırakarak, bizden talep edilen her türlü desteği sunmaya söz veriyoruz! Yurtiçinde devam eden sandık güvenliği çalışmalarında da diğer sivil inisiyatiflerin yapılanmasına destek oluyoruz.

İşbirliği
Gönüllülerin toplanması, seçim verilerinin paylaşılması gibi konularda bizimle aynı hassasiyetleri taşıyan tüm kişi ve kurumlarla işbirliği yapacağımıza söz veriyoruz!

Gurbetin Oyları olarak ilkelerimizi benimseyen tüm vatandaşlarımızı, yerel, ulusal ya da uluslararası tüm oluşumları ve STK’ları, seçim güvenliği çalışmalarını birlikte yürütmek üzere yanımızda görmek istiyoruz!

GURBETİN OYLARI
#SeçimSenin