2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimlerinde şeffaf ve adil bir seçim sürecine kurum ve oluşumlara sandık güvenliği eğitimi vererek katkı sağlamayı hedeflemekteyiz.


Gurbetin Oyları olarak Cumhurbaşkanı ve 27. dönem Milletvekili Genel Seçimleri için pek çok ülkede görevdeyiz.

Ana amacımız seçmeni bilgilendirmek ve partilere tarafsızlığımızı koruyarak destek vermektir.

Gönüllülerimizi destek verdikleri partilere yönlendirmeye ve talep gelmesi halinde sandık görevlisi ve müşahitlik eğitimlerimize devam etmekteyiz.

Seçmenleri, sandık kurullarını ve müşahitlere bilgi verme amacıyla hazırladığımız videolara göz attınız mı?

Videolarımız

Yurtdışı Seçim Prosedürünün Farkı
Yurtdışı Seçimleri İçin Genel Bilgi
Geçerli Geçersiz Pusulalar, Yurt Dışı Seçmen Bilgilendirme
Yurt Dışı Sandık Eğitimi (özet)
Yurt Dışı Sandık Güvenliği Müşahit Eğitimi (uzun)

Gurbetin Oyları yurtdışında yaşayan gönüllülerden oluşan partilerüstü bir girişimdir.

Hedefimiz son seçimlerde Türkiye’de ortaya konan sivil inisiyatifi devam ettirerek açık, eşitlikçi, ön koşulsuz demokratik katılımın önündeki engelleri aşmak ve oylarımıza yurtdışında sahip çıkmaktır.

Gurbetin Oyları, yurtdışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının oy kullanmasını teşvik etmek, gönüllülerin sandık gönüllüsü olabilmeleri için bilgi akışını sağlamak ve anayasal bir hak olan şeffaf seçimlerin sağlanabilmesi için farklı ülkelerde bir araya gelmiş bireyler ve platformlardan oluşmaktadır.

Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde ilk defa oy kullanma hakkına kavuşmuş yurt dışında kayıtlı 2.780.734 seçmen İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’nın ardından en çok seçmenin bulunduğu yurt dışı seçim bölgesini oluşturdu. Yurt dışında faaliyet gösteren tek partiler üstü sandık müşahitliği organizasyonu olan Gurbetin Oyları, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden başlayarak gönüllü müşahitleriyle dünyanın dört bir yanından yurt dışı seçmenin %70’e yakınının kayıtlı olduğu ülkelerde sandıklara sahip çıkmak için büyük bir çaba sarf etti ve organize olduğu ülkelerde sandık sayım tutanaklarının büyük bir çoğunluğuna ulaşmayı başardı. Seçim sonrası ise seçim sonuçlarının analizini yapıp seçim esnasında görülen aksaklıkları ve sonraki seçimler için önerilerimizi konsolosluklarla, sivil toplum kuruluşları ve YSK ile paylaşılmıştır.

İLKELERİMİZ

Şeffaflık
Yola çıkışımızın temel sebebi, şeffaflık! Seçim sonuçlarının kimsenin aklında soru işareti kalmayacak netlikte olmasını son derece önemsiyoruz. Ayrıca, oy kullanma, oy sayımı, sandık tutanaklarının tasnifi, tutanakların bilgisayar sistemine girilmesi, itirazların değerlendirilmesi aşamalarında şeffaflığın sağlanması için çalışıyoruz.

Tarafsızlık
Seçim öncesi, sırası ve sonrasında seçimin tüm taraflarına aynı mesafede duracağımıza, elde ettiğimiz tüm verileri ve yaptığımız analizleri herkesle paylaşacağımıza söz veriyoruz!

Yerellik
Her seçim bölgesinin kendine özgü şartları doğrultusunda kendi platformunu isimlendirme, tanıtma ve değerlendirme süreçlerini kendilerine bırakarak, bizden talep edilen her türlü desteği sunmaya söz veriyoruz! Yurtiçinde devam eden sandık güvenliği çalışmalarında da diğer sivil inisiyatiflerin yapılanmasına destek oluyoruz.

İşbirliği
Gönüllülerin toplanması, seçim verilerinin paylaşılması gibi konularda bizimle aynı hassasiyetleri taşıyan tüm kişi ve kurumlarla işbirliği yapacağımıza söz veriyoruz!

Gurbetin Oyları olarak ilkelerimizi benimseyen tüm vatandaşlarımızı, yerel, ulusal ya da uluslararası tüm oluşumları ve STK’ları, seçim güvenliği çalışmalarını birlikte yürütmek üzere yanımızda görmek istiyoruz!

GURBETİN OYLARI
#SeçimSenin