SSS


Güncel iletişim platformumuz için Seçim Blog’umuzu tıklayınız.

Seçimlerde yurt dışında oy kullanabilecek miyim?

  • Eğer hala Türk vatandaşıysanız (Mavi kartınız oy kullanmak için yeterli değildir)
  • İkametgahınız bağlı bulunduğunuz konsoloslukta kayıtlıysa,
  • Sandıkta ibraz etmek için T.C. Kimlik Numaranızı gösteren nüfus cüzdanınız ya da pasaportunuz varsa,

yurt dışında oy kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki linki kullanarak yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı olup olmadığınızı kontrol edebilirsiniz.

Yurt Dışı Seçmen Sorgulaması (YSK sayfası)

Yurt dışında yaşıyorum ve hala Türk vatandaşıyım, burada oy kullanabilir miyim?

EVET. YSK’nın internet sayfasından yurt dışı seçmen kaydınızı sorgulayarak kaydınızın olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Türk Vatandaşıyım fakat ikametgahım/adresim/yerleşim yerim hala Türkiye’de. Nasıl oy kullanabilirim? Yurt dışında seçmen olarak kaydımı nasıl yaptırabilirim?

Bu durumda ikametgahınızı bağlı bulunduğunuz konsolosluğa aldırmanız gerekmektedir. Ancak bundan sonra oyunuzu yurt dışında kullanabilirsiniz. Adresinizi posta ile değiştirebilmeniz için son gün: 10 Eylül 2015’tir. Bu tarihten sonra 20 Eylül 2015 tarihine kadar kayıtlara itiraz mümkündür fakat bu itirazlar (YSK aksini söyleyene kadar) konsolosluklara şahsen yapılmalıdır.

Bağlı olduğunuz konsolosluğun adres bilgileri: Konsolosluklar

Adresinizi yaşadığınız yer konsolosluğuna aldırdıktan sonra YSK’nın internet sayfasından yurt dışı seçmen kütüğünüzü kontrol ederek hangi konsoloslukta oy kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.

Yaşadığım ülkede nerede ve hangi tarihler arasında oy kullanabilirim?

Yaşadığınız ülkedeki seçmen, sandık ve seçim bilgilerine ulaşmak için aşağıdaki belgeyi inceleyebilirsiniz.

Yurt Dışı Seçim Tarihleri ve Sandık Merkezleri

“SEÇSİS Oy Verme Günü Belirleme Sistemi” nedir?

Seçim günlerinde belirli bir güne olacak yığılmanın önlenmesi için oluşturulan randevu alma sistemidir. Bu sistem Cumhurbaşkanlığı seçiminde yurt dışı seçmeni için kullanılmıştır. Fakat önümüzdeki genel seçimlerde bu sistem kullanılmayacaktır. Önümüzdeki genel seçimlerde randevu almadan oyunuzu kullanabileceksiniz.

Oy kullanmak için yanımda bulundurmam gereken evraklar nelerdir?

Sadece T.C. Kimlik Numaranızı gösteren ve üzerinde resminiz bulunan nüfus cüzdanınız veya pasaportunuzu yanınızda bulundurmanız yeterlidir.

Gümrük kapılarında ve gümrüğü olan havaalanlarında oyumu kullanabilir miyim?

Eğer yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlıysanız 30 gümrük kapısında ve havaalanında 8 – 25 Ekim 2015 tarihleri arasında oyunuzu kullanabilirsiniz. Daha önce yurt dışı seçmeni sadece yurda giriş-çıkış yaparken oy kullanılabiliyordu. Son kanun değişikliği ile birlikte şimdi Çeşme’ye tatile gelen bir yurt dışı seçmeni tatilini yaparken, İzmir Havaalanı’na gelerek pasaportunu gösterip oy kullanabilecek ve sonra tatiline devam edebileceksiniz.

26. Dönem Milletvekili Seçiminde Oy Kullanılacak Gümrük Kapıları

Yurt dışında kullanılan oylar nerede saklanacak ve nerede sayılacak?

YSK, bu süreç hakkında ayrıntılı bilgiyi henüz kamuoyu ile paylaşmamıştır. Gurbetin Oyları olarak bu aşamada amacımız yurt dışında gerçekleşecek genel seçim sürecinde bağımsız ve sivil denetimini sağlamak, oylarımızı her aşamada takibi sorumluluğunu tüm gönüllülerimizle birlikte üstlenmektir. Bu denetimin partiler üstü bir sosyal sorumluluk bilinciyle yapılması, sonuçlarının kamuoyuna duyurulması gelecek genel seçimlere olan katılımı etkileyecektir. Eğer siz de oturduğunuz yerden kuşku duymak yerine STK’lar ve ilgili kurumlarla el ele verip, sürece bizzat tanık olmayı tercih edenlerdenseniz gönüllü formumuzu doldurarak sürece katkıda bulunabilirsiniz.